I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Jubilejní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek

Hudba - vážná

Premiéra: 23.9.2012

Výroba: 2012

Připomeňte si spolu s Televizí Noe 50. výročí Symfonického orchestru Frýdek-Místek, který se zformoval na jaře roku 1962. Díky nadšení frýdecko-místeckého hudebníka Jana Vaška se z několika desítek většinou amatérských muzikantů stalo reprezentativní hudební těleso Válcoven plechu Frýdek-Místek, které funguje dodnes. Charakteristický rukopis získal orchestr pod vedením Jaromíra Václavíka a pod taktovkou dirigenta Jaromíra Javůrka. Za léta své existence si orchestr vysloužil významné postavení mezi uměleckými soubory v oblasti neprofesionální kultury moravskoslezského regionu. Ve svým koncertních programech uvádí Symfonický orchestr Frýdek-Místek díla našich i světových autorů s důrazem na autory spjaté s regionální kulturou.

V rámci koncertu uslyšíte díla autorů, jejichž významná výročí si v roce 2024 připomínáme v rámci Roku české hudby. Jde o pány Bedřicha Smetanu, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a Oskara Nedbala, jejichž díla doplní světová jména, například George Bizet či Camille Saint – Saens.

U dirigentského pultu se postupně vystřídají Jan Václavík, Jaromír Javůrek, Aleš Komárek, Marek Prášil, Jan Novobilský či stávající šéfdirigent Zdeněk Smolka.  

Hudba - vážná

Premiéra: 23.9.2012

Výroba: 2012