I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Jak potkávat svět

s Radimem Zenklem

Zábava

Premiéra: 3.10.2019

Výroba: 2019

Zenkl, Radim, skladatel a mandolinista, narozen 16. 3. 1966, Opava.
 
Syn hudebního pedagoga Luďka Zenkla, vystudoval ostravskou Pedagogickou fakultu (obor matematika – biologie). Od mládí hrál na klasickou kytaru; v osmdesátých letech se jeho zájem obrátil k mandolíně, na kterou začal hrát v ostravských kapelách Rozkol a Tyrkys i v duu Mondo Mando. Ještě před listopadem 1989 emigroval do Spojených států, kde se stal koncertním studiovým hráčem a pedagogem, začal spolupracovat se světovým mandolinistou Davidem Grismanem.
V roce 1992 se stal v USA mandolínovým šampiónem. Jako lektor vedl týdenní dílny v USA a Kanadě. Často také účinkoval v mandolínovém kvartetu Modern Mandolin Quartet. Pak vedle sólového koncertování vystupoval s kvartetem Festival of Four Califormina a vypracoval se na předního světového hráče na mandolínu. Vynalezl speciální způsob hry na mandolínu, tzv. „dvojitý styl“ a specifický styl hry, jenž v sobě mísí prvky bluegrassu, jazzu, folku s tradičním zvukem nástroje, v mnohém vyšel ze středoevropských kulturních kořenů. Proto lze v jeho hře najít nejen prvky new acoustic music, ale i odkazy na vážnou hudbu, string jazz, flamengo, bluegrass, world music a další styly.
Dnes je Zenkl celosvětově uznávaným hráčem na mandolínu nejen pro svou technicky perfektní hru, ale též pro novátorský přístup k tomuto nástroji. Kromě mandolíny hraje na elektrickou mandolu, bezpražcovou mandolínu, buzuki, mando-ukulele a další strunné i dechové nástroje, zvláště různé druhy fléten, jako jsou slovenská fujara, australské didžeridu, irská píšťala, které třeba uplatňuje ve svých skladbách v netradičním spojení se smíšeným sborem nebo se smyčcovým kvartetem. Každoročně se vrací do Evropy, kde pořádá koncertní turné. V posledních letech také navázal úzké kontakty s českými interprety. Úspěšná byla jeho vystoupení v pořadech České televize na Plovárně s Markem Ebenem a Noc s Andělem. V září 2006 mu byla v rodné Opavě udělena Cena Petra Bezruče. Svými netradičními přístupy výrazně posunul hranice využití mandolíny v moderní hudbě. Slovy Davida Grismana: „Radim v mnoha směrech znovuobjevil mandolínu”.
Zdroj: Český hudební slovník

Zábava

Premiéra: 3.10.2019

Výroba: 2019